Most debate camps are prohibitively expensive — they’ll charge two, three, four thousand dollars, which many families just can’t afford. That’s why we pack a rich curriculum, crafted by an all-volunteer staff, into one week: it’s more affordable than other options.

Commuter

$187
  • 8 days of incredible debate education
  • Fun with new friends
  • Bring or buy own meals
  • Sleep at home, come to campus each day

Commuter (w/ meals)

$285
  • 8 days of incredible debate education
  • Fun with new friends
  • Lunch & dinner each day
  • Sleep at home, come to campus each day

Residential

$495
  • 8 days of incredible debate education
  • Fun with new friends
  • 3 meals each day
  • Stay in Middlebrook Hall dorm rooms

Every debater should have the chance to go to camp. If you face financial hardship that renders our tuition out of reach, please see our scholarships.